Podstawowe zabiegi resuscytacyjne.

Podstawowe zabiegi resuscytacji (BLS-ang. Basic Life Support) to czynności ratownicze wykonywane na miejscu wypadku, w skład których wchodzą: BLS jest działaniem bezprzyrządowym wyjątkiem jest zastosowanie maseczki do sztucznej wentylacji metodą "usta-usta". Celem BLS jest utrzymanie odpowiedniej wentylacji i krążenia krwi poszkodowanego do czasu, gdy do akcji ratunkowej przystąpią fachowe służby. Na BLS składają się następujące elementy; Jeżeli wszystkie wyżej wymienione elementy wykonywane są jednocześnie, czynności takie nazywa się resuscytacją krążeniowo-oddechową.
Mózg człowieka musi być stale zaopatrywane w tlen. Brak tlenu przez 3-4minuty powoduje, że funkcjonowanie mózgu zaczyna zamierać.Najbardziej wrażliwa na niedotlenienie jest kora mózgowa, której czynności nie udaje się przywrócić po okresie niedotlenienia trwającym 4-5minut. Głównym celem podejmowania resuscytacji krążeniowo- oddechowej jest dostarczenie tlenu do serca, mózgu i innych ważnych dla życia narządów. Szanse na uratowanie życia są największe, jeżeli resuscytacja krążeniowo-oddechowa zostanie rozpoczęta przed upływem 4 minut od momentu zatrzymanie krążenia i oddychania.
Kolejne czynności wykonywane u osoby z nagłym zatrzyymaniem krążenia, prowadzące do uratowania jej życia, nazywa się łańcuchem przeżycia. żalicza się do nich;
  1. Wczesne rozpoznanie stanu bezpośredniego zagrożenia życia i wezwanie pomocy specjalistycznej. Powiadomienie służb ratowiczych, telefon pod numer 112.
  2. Wczesne razpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej(RKO) przez świadków lub uvzestników zdarzenia. Ntychmiastowa RKO może podwoić lub nawet potroić szanse przeżycia osób, u których doszło do NZK w mechanizmie migotania komór/częstoskurczu komorowego.
  3. Wczesna defibrylacja. RKO w połączeniu z defibrylacją w czasie 3-5 minut od utraty przytomności może zwiększyć częstość przeżycia do 75%.
  4. Wczesne wdrożnienie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. Podjęcie ALS i opieka poresuscytacyjna ma wpływ na ostateczny wynik leczenia.
Schemat na rysunku przedstawia kolejność czynności ratowniczych, dotyczących postępowania w podstawowychzabiegach resuscytacyjnych u dorosłych.

Zalecenia w postępowaniu resuscytacyjnym u dorosłych.

  1. Oceń sytację. Oceń bezpieczeństwo. Zapewnij bezpieczeństwo sobie i poszkodowanemu.
  2. Sprawdż reakcję poszkodowanego;
  3. Jeśli poszkodowany reaguje, to:
  4. Jeśli poszkodowany nie reaguje, to:
  5. Utrzymując drożność dróg oddechowych, za pomocą wzroku, słuchu i dotyku oceń, czy poszkodowany prawidłowo oddycha:
  6. Jeśli poszkodowany oddycha prawidłowo:
  7. Jeśli poszkodowany nie oddycha prawidłowo:
  8. *uklęknij obok poszkodowanego;

    *odsłóń odzież z klatki piersiowej poszkodowanego;

    *ułóż nadgarstek jednej ręki na środku mastka poszkodowanego;

    *ułóż nadgarstek drugiej ręki na pierwszym;

    *spleć palce obu rąk i unieś je ku górze, tak by nie uciskać żeber poszkodowanego;

    *pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do jego mostka, zablokuj ręce w stawach łokciowych, uciskaj mostek na głębokość 4-5cm;

    *po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka.

    *powtarzaj uciśniećia z częstotliwością 100/minut;

    *uciskaj rytmiecznie, okres uciskania i zwalniania nacisku mostka powinnien trwać równie długo.

  9. Połącz uciakanie klatki piersiowej z wykonywaniem oddechów ratowniczych. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:
  10. Jeżeli wykonane na wstępie oddechy ratownicze nie są skuteczne, to po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej wykonaj następujące czynności:
  11. Jeśli na miejscu zdarzenia obecnych jest co najmniej dwóch przypadkowych ratowników, powinni oniprowadzić RKO na zmianę , aby zapobiec zmęczeniu. Przerwy w RKO podczas zmian powinny być jaknajkrótsze i wykonywane płynnie.
  12. Jeżeli będziesz wykonywał RKO ograniczoną wyłacznie do uciśnęcia klatki piesiowej, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:
  13. Prowadż RKO do czasu, gdy:
Powrót do strony głównej